Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne

Szlaki turystyczne w Tatrach – tutaj zaczyna się Twoja górska przygoda.

Tatry to jedno z najbardziej malowniczych i fascynujących pasm górskich w Europie. Leżą na granicy Polski i Słowacji, i stanowią część Tatrzańskiego Parku Narodowego. Są jedynym pasmem w Polsce o charakterze alpejskim. Ich dzikie i surowe piękno przyciąga miłośników przyrody z całego świata.

Choć szczyty takie jak Giewont, Kasprowy Wierch czy Rysy zdobywają serca doświadczonych wspinaczy, Tatry oferują coś dla każdego. Przemykające przez doliny górskie potoki, malownicze polany i krystaliczne stawy czynią je rajem dla tych, którzy poszukują spokoju i bliskości z naturą, a góralska kultura, bogata w tradycje, muzykę i kuchnię, dodaje jeszcze wyjątkowej atmosfery.

Najpiękniejsze miejsca w Tatrach – przygoda w górach dla każdego!

Morskie Oko jest największym jeziorem w Tatrach położonym w Dolinie Rybiego Potoku. Nie ulega wątpliwości, że jest najczęściej odwiedzanym miejscem przez turystów w okolicach Zakopanego. Szlak do Morskiego Oka zaczyna się w Palenicy Białczańskiej, do której można dojechać samochodem lub busem. Dalszą część trasy (ok. 8 km) można pokonać pieszo asfaltowym szlakiem o dosyć łagodnym nachyleniu. Mniej więcej w połowie trasy zobaczyć można Wodogrzmoty Mickiewicza – urokliwe, tatrzańskie wodospady o wysokości od 3 do 9 m. Po dotarciu do Morskiego Oka można pójść na spacer wokół jeziora, a następnie udać się do nieco wyżej położonego Czarnego Stawu.

Dolina Pięciu Stawów Polskich o powierzchni ok. 6,5 km należy do jednej z najpiękniejszych dolin położonych w Tatrach Wysokich pomiędzy Morskim Okiem a granią Orlej Perci. Wzniesiona wysoko ponad górną granicę lasu na wysokości powyżej 1665 m n.p.m. odkrywa pięć pięknych jezior, które odzwierciedlają jej nazwę. Najprostszy szlak prowadzący do doliny oznaczony jest kolorem zielonym i rozpoczyna się na wysokości schroniska w Roztoce. Wcześniej jednak należy dojechać samochodem lub busem do Palenicy Białczańskiej i na spokojnie rozpocząć wędrówkę.

Dolina Kościeliska położona w Tatrach Zachodnich to pod względem krajobrazów jedna z najpiękniejszych dolin znajdujących się w pobliżu Zakopanego. Początek szlaku zaczyna się w Kirach, miejscowości oddalonej od centrum Zakopanego o ok. 10 minut jazdy samochodem lub busem. Cała trasa przebiega dolinną drogą o łagodnym nachyleniu, w trakcie której można podziwiać interesujące, krystaliczne skały w dolinie czy też potok Kościeliski. Godne zainteresowania są również jaskinie: Jaskinia Mroźna, Mylna oraz Smocza Jama. Po drodze do doliny Kościeliskiej znajdują się liczne odgałęzienia, prowadzące m.in. do Doliny Miętusiej, z której dojść można na Miętusi Przysłop i Doliny Tomanowej, wiodącej na przepiękną Przełęcz Tomanową.

Popularna trasa w okolicach Zakopanego to przejście szlakiem do Hali Gąsienicowej aż do Czarnego Stawu Gąsienicowego. Szlak zaczyna się w Kuźnicach i jest oznaczony kolorem niebieskim. Początek drogi wiedzie przez las, jednak na wysokości Boczania podziwiać można pierwsze widoki polany Kalatówki, a za nią Giewont. W następnej kolejności, wychodząc już całkiem z lasu na łagodne zbocze Upłazu Skupniów, po lewej stronie mamy w dole Dolinę Olczyską a dalej Kopieniec z szałasami juhasów. Po prawej w dole Dolinę Jaworzynkę, dalej masyw Giewontu i w oddali Babią Górę. Za nami panorama Podhala – Zakopane i okoliczne wioski. Dochodzimy do przełęczy między kopami, tu dochodzi z prawej strony szlak z Kuźnic przez Dolinę Jaworzynki. Przed nami zaczynają się wyłaniać szczyty Orlej Perci, a po chwili w dole widzimy halę Gąsienicową ze schroniskiem Murowaniec. Idąc dalej dochodzi się do Czarnego Stawu Gąsienicowego – podnóża szlaków prowadzących na słynną Orlą Perć.

Dolina Chochołowska jest obowiązkowym szlakiem turystycznym znajdującym się ok. 20 km od Zakopanego. Jest najdłuższą doliną (ok. 10 km) usytuowaną najdalej na zachód w obrębie Tatrzańskiego Parku Narodowego. Do Siwej Polany, czyli miejsca, w którym rozpoczyna się trasa, dojechać można z centrum Zakopanego samochodem lub busem. Szlak do Doliny Chochołowskiej to łatwa droga, o niewielkim nachyleniu, który z łatwością pokonają rodziny z dziećmi i osoby starsze. Zwolennicy rowerowych wycieczek mogą wypożyczyć jednoślady i przejechać praktycznie całą dolinę na rowerze. Z Doliny Chochołowskiej można wybrać się na wycieczkę w góry np. Bobrowicką Przełęcz, na Borowiec, Grzesia czy już znacznie bardziej wymagający Wołowiec.

Morskie Oko jest najpopularniejszym celem tatrzańskich wycieczek. Jest to jedno z najpiękniejszych jezior w Tatrach.

Niezwykłe szczyty Tatr – odkryj ich malowniczą różnorodność!

Na Kasprowy Wierch prowadzi kilka szlaków turystycznych, jednak najkrótszy z nich zaczyna się w Kuźnicach i oznaczony jest szlakiem zielonym. Na początku trasy wędrówka odbywa się wzdłuż potoku Bystra, a następnie do Myślenickich Turni, gdzie znajduje się pośrednia stacja słynnej kolejki linowej na Kasprowy Wierch. Tutaj zauważalne są pierwsze, bardziej rozległe widoki na zachód i południowy zachód i tym samym na Dolinę Goryczkową. Na ostatnim odcinku wędrówki po lewej stronie widać górną stację kolejki krzesełkowej. Zimą Dolina Goryczkowa jest udostępniana narciarzom (wraz ze znajdującym się po drugiej stronie szczytu Kasprowego Kotłem Gąsienicowym).

Położony na terenie Tatrzańskiego Parku Narodowego jest jednym z najbardziej pożądanych przez turystów obiektem górskim do zdobycia. Z samej góry Giewontu roztacza się przepiękny widok na Zakopane i tatrzańskie szczyty. Położony jest pomiędzy czterema dolinami: Bystrej, Małej Łąki, Kondratowej oraz Strążyską. Dojście na Giewont możliwe jest aż trzema dostępnymi szlakami turystycznymi: czerwonym i niebieskim Doliną Strążyską, niebieskim szlakiem Kondratowym, a także doliną Małej Łąki szlakiem żółtym i niebieskim. Trasa wiodąca przez Doliną Strążyską rozpoczyna się od Zakopanego, a dokładnie od dolnego odcinka Krupówek. Znajdując się na polanie Strążyskiej, pokonujemy szlakiem czerwonym trwające ok. 40 minut podejście na Przełęcz w Grzybowcu. Od rozwidlenia szlaków ponad przełęczą idziemy dalej pod górę wznosząc się na grzbiet Grzybowca (1417 m n.p.m.). Po drodze odsłaniają się piękne widoki na Giewont i Czerwone Wierchy. Następnie docieramy aż na Wyżnią Przełęcz Kondracką w tym miejscu kończy się szlak czerwony. Dalej na wierzchołek Giewontu prowadzi idący z Kuźnic szlak niebieski.

Świnica to najpopularniejszy szlaków wysokogórski w polskich Tatrach. Z hali Gąsienicowej można na nią wejść przez Świnicką przełęcz lub przełęcz Zawrat. Świnica jest jednym z symboli Tatr – majestatyczna, piękna ale też bardzo niebezpieczna z charakterystycznym wierzchołkiem. Wznosi się na głównej grani Tatr, blisko Orlej Perci. Ze szczytu można podziwiać jedną z najpiękniejszych panoram Tatr, rozciągającą się od Tatr Zachodnich po Tatry Wysokie.

Rysy to symbol gór i zarazem najwyższy punkt w Polsce. Jego północno-zachodni wierzchołek, który wznosi się na 2499 m n.p.m., przyciąga licznych miłośników przygód i natury. Stanowi on część Korony Gór Polski, czyniąc Rysy ważnym celem dla tych, którzy marzą o zdobyciu najwyższych szczytów w kraju.

Sama trasa na Rysy różni się w zależności od strony, z której podejmuje się wspinaczkę. Z polskiej strony, ścieżka prowadzi przez malowniczą Dolinę Rybiego Potoku, przechodząc obok przepięknego Morskiego Oka i Czarnego Stawu pod Rysami. To wymagające, ale niezwykle malownicze podejście. Z kolei ze strony słowackiej, wspinaczka na Rysy jest uważana za nieco łatwiejszą. Mniej stromy i techniczny charakter tej trasy przyciąga wielu turystów, którzy wybierają tę drogę, by zdobyć szczyt. Bez względu na stronę, którą wybierzesz, wejście na Rysy zawsze zapewnia niezapomniane przeżycia, wspaniałe widoki i ogromną satysfakcję.

Do najtrudniejszych tras turystycznych w Tatrach należy Orla Perć, której szlak wiedzie boczną granią Tatr na odcinku Świnica – Przełęcz Krzyżne. Orla Perć na wielu długich odcinkach jest zabezpieczona łańcuchami, klamrami i drabinkami, co oznacza, że szlak jest niebezpieczny i zaleca się założenie kasku, chroniącego głowę. Dla turystów pragnących zdobyć szczyt Orlej Perci jednodniowa podróż to spore wyzwanie, które wiąże się z ponad 10-godzinną wspinaczką. Zaleca się podzielić przejście na 2-3 dogodne odcinki. Bazę noclegową znaleźć można przy licznych szlakach zejściowych np. od strony Pięciu Stawów Polskich. Z Zawratu Orla Perć prowadzi dalej na: Mały Kozi Wierch – Zmarzłe Czuby – Zmarzła Przełęcz – Zamarła Turnia – Kozia Przełęcz – Kozie Czuby – Wyżnia Kozia Przełęcz – Kozi Wierch – Żleb Kulczyńskiego – Granaty – Buczynowe Czuby – Wielka Buczynowa Turnia – przełęcz Krzyżne.

Na Kasprowy Wierch można dostać się również kolejką, która kursuje od 1936 roku.

Tatry są miejscem, gdzie każdy, niezależnie od wieku czy doświadczenia, może znaleźć coś dla siebie.

Niesamowity region, który kusi wspinaczy i turystów swoim dzikim pięknem oraz różnorodnością tras wspinaczkowych.  Zaprasza również do spędzenia spokojnych chwil kontemplacji, otulonych nieskazitelną przyrodą, która ukazuje swą moc i delikatność.

To tutaj można odnaleźć równowagę między ekscytacją przygód a harmonią z przyrodą.

Weź głęboki oddech i ruszaj na szlak!