logo-mini

Zakopane

Zakopane moja pasja

Zakopane - zimowa stolica Polski przyciąga turystów z całego świata. Atrakcyjne miejsca, urokliwe szlaki turystyczne czy górskie wspinaczki to część z licznych atrakcji, które czekają na przybyłych Gości. Dużym powodzeniem od wielu lat cieszy się zakopiańska promenada - Krupówki to miejsce tętniące życiem z modnymi lokalami, przepysznym regionalnym jedzeniem i charakterystycznymi pamiątkami, które rozpoznawalne są w wielu miejscach na świecie.

To właśnie tutaj powstały luksusowe Apartamenty Smrekowa Polana Resort & Spa - kameralny aparthotel składający się z czterech sąsiadujących ze sobą obiektów. Pomimo nowoczesnej bryły, stylem nawiązują do tradycyjnej architektury Podhala. Budynki wykończone zostały charakterystyczną kamienną elewacją, a także przeszkleniami, które umożliwiają Gościom podziwianie panoramy Tatr i Zakopanego.

Zakopane jest największym miastem położonym pomiędzy Tatrami a pasmem Gubałówki. Usytuowane u podnóża Tatr, wyznacza granicę ze Słowacją. Potocznie określane jako zimowa stolica Polski to miasto o niepowtarzalnym klimacie, najpiękniejszych szlakach turystycznych i górach, z których widoki zapierają dech w piersiach.

Od wielu lat zachwyca turystów z całego świata, których fascynuje kultura góralska, górskie wspinaczki i obłędne krajobrazy.

Goście odwiedzający Zakopane w celach rozrywkowo - kulturalnych, dzięki różnorodnym atrakcjom z całą pewnością znajdą coś dla siebie. W pierwszej kolejności miejscem, które warto odwiedzić są Krupówki. To najbardziej popularna ulica w Zakopanem, a jednocześnie centrum życia rozrywkowego. Piesza wycieczka zaczyna się od ulicy Nowotarskiej i ciągnie się aż do Zamoyskiego. Ponad kilometrowy spacer po Krupówkach przyciąga turystów różnorodnymi sklepami oraz stoiskami, oferującymi sprzedaż regionalnych pamiątek, a także lokalnych wyrobów spożywczych np. oscypków. Na turystów czekają też liczne atrakcje, np. przejazd dorożką, koncerty czy lokalne ogniska z pieczeniem kiełbasek i oscypków.

Nieopodal skrzyżowania z ulicą Nowatorską znajduje się kościół Świętej Rodziny, który wybudowany został w 1896 roku w stylu neoromańskim. Charakterystyczna bazylika składa się z wieży głównej, dwóch bocznych mniejszych wieżyczek, a także trzech kaplic. W środku można zobaczyć zabytkową kaplicę Św. Jana Chrzciciela, która wykonana jest w stylu zakopiańskim.

Na Krupówkach znajduje się również Muzeum Figur Woskowych, w którym możemy zobaczyć wiele interesujących postaci ze świata filmu i bajki. Rzeczywisty rozmiar figur powoduje, że odczucia po wizycie w muzeum są bardzo realistyczne i pozytywnie komentowane wśród odwiedzających turystów. Kolejnym miejscem wartym odwiedzenia jest Muzeum Tatrzańskie im. Tytusa Chałubińskiego. Posiada wiele filii i placówek, w tym jedną z nich na Krupówkach. W muzeum zobaczyć możemy liczne eksponaty związane z regionem zakopiańskim, a także ekspozycje przyrodnicze, historyczne i etnograficzne. Na szczególną uwagę zasługuje biblioteka posiadająca unikalne zbiory książek, w tym kilka najcenniejszych, do których dostęp mają tylko upoważnione osoby.

W Zakopanem znajduje się również muzeum Kornela Makuszyńskiego, w którym zobaczyć można archiwalne zabiory, zdjęcia, a także pamiątki pisarza.

Osoby, które pragną spędzić wieczór w teatrze, zdecydowanie powinny skorzystać z repertuaru dostępnego w Teatrze Witkacego. Scena stworzona została przez grupę adeptów krakowskiej szkoły teatralnej w 1985 roku, ale do dzisiaj popularność teatru nie spada. Urozmaicony repertuar pozwala wybrać przedstawienie według upodobań.

Kolejną atrakcją turystyczną Zakopanego, jest plac pod Gubałówką. Wystarczy, że za kościołem przejdziemy dalej prosto i miniemy tunel, aby rozkoszować się urokiem zakopiańskiego targu. Targowisko słynie ze sprzedaży oscypków, miodu, a także wyrobów ze skóry i charakterystycznej garderoby z motywem folklorystycznym i góralskim.

Przedstawiając atrakcje w Zakopanem, nie możemy pominąć rozrywki. W Zakopanem funkcjonują liczne puby i dyskoteki, w których można szaleć do białego rana. W regionalnych karczmach oraz podczas plenerowych imprez można posłuchać śpiewu i muzyki wyjątkowych góralskich kapel. Zakopane to miejscowość rozlicznych festiwali, atrakcji sportowych oraz wielu ciekawych wydarzeń kulturalnych. To właśnie tutaj odbywają się liczne imprezy nie tylko o randze krajowej, ale i światowej, takie jak: Puchar Świata w skokach narciarskich w Zakopanem.