logo-mini

Opcje zimowe

Zima w Tatrach to prawdziwy raj dla miłośników białego szaleństwa. Najpopularniejsze stoki narciarskie, takie jak Kasprowy Wierch, Gubałówka, Nosal czy Polana Szymoszkowa, oferują szeroką gamę wyciągów narciarskich i tras zjazdowych z różnymi stopniami trudności. Stoki czynne od rana do późnych godzin wieczornych są ratrakowane, oświetlone i w ramach potrzeby sztucznie zaśnieżane.

Kasprowy Wierch (1987m n.p.m.)

Kasprowy Wierch to stok narciarski uważany za jedyny w Polsce o charakterze alpejskim. Jest najwyżej położonym ośrodkiem narciarskim w Zakopanem, posiadającym dwie trasy zjazdowe: Kasprowy Wierch - Hala Gąsienicowa - Kuźnice to ponad 9700 m (prawie 10 km) oraz Kasprowy Wierch - Dolina Goryczkowa - Kuźnice, która ma ponad 5 km. Obie trasy, zwłaszcza w górnych odcinkach, zaliczane są do trudnych (czarnych).

Polana Szymoszkowa (1123m n.p.m.)

Polana Szymoszkowa jest jedną z najpopularniejszych stacji narciarskich w Zakopanem. Pierwsza z nich to duża kolej z sześcioosobowymi krzesełkami, które mają kopułę chroniącą przed śniegiem i deszczem. Dowiezie nas ona na sam szczyt Gubałówki. Turyści skorzystać mogą z dwóch dostępnych kolejek linowych. Pierwsza to trasa zjazdowa licząca ponad 1300 m, która przeznaczona jest dla doświadczonych narciarzy i snowboardzistów. Dla osób mniej zaawansowanych przygotowana jest trasa biegnąca od połowy stoku (ok. 400 m). Prowadzi na nią mniejsza kolej krzesełkowa, która jako jedyna w Polsce jest zaprojektowana przez światowej klasy inżyniera – Jana Kuńczyckiego. W kompleksie oprócz szkółki narciarskiej znajduje się wypożyczalnia sprzętu narciarskiego, a także klimatyczne knajpki, w których można zrelaksować się po intensywnym dniu. Dostępny na Polanie Szymoszkowej Kids Park to idealne miejsce do nauki lub doskonalenia umiejętności narciarskich swoich pociech. Ze stoku narciarskiego podziwiać można zapierającą dech w piersiach panoramę Tatr.

Gubałówka (1120m n.p.m.)

Gubałówka należy do jednego z najstarszych ośrodków narciarskich zlokalizowanych w Zakopanem. Posiada trasę zjazdową na Polanie Gubałówka, snowpark, a także specjalną rynnę dla snowbordzistów. Polana Gubałówka należy to tras łatwych mających ok. 300 metrów długości, które przeznaczone są dla osób początkujących i średnio zaawansowanych. Znajduje się tam wypożyczalnia sprzętu narciarskiego i szkółka narciarska.

Nosal (1206m n.p.m.)

Szczyt położony w niewielkiej odległości od centrum Zakopanego, z którego podziwiać można widok na Hale Gąsienicową i Dolinę Bystrej. Wraz z rozciągającą się u jego podnóża Polaną pod Nosalem stanowi doskonały teren do uprawiania narciarstwa zjazdowego o różnym stopniu trudności. Kompleks wyciągów orczykowych o długości 145-250 m przeznaczony jest dla dzieci. Trasy dla zaawansowanych narciarzy trudne oraz bardzo trudne obsługuje wyciąg orczykowy o długości 450 m i różnicy poziomów 130 m oraz wyciąg krzesełkowy o długości 600 m i różnicy poziomów 230 m, wzdłuż którego prowadzi trasa slalomowa. Wszystkie trasy są sztucznie naśnieżane i oświetlone, a także przygotowywane ratrakiem.

Osoby, które nie są zwolennikami jazdy na nartach, podczas zimowego urlopu również znajdą coś dla siebie.

Kulig

Przygotowane przez mieszkańców kuligi, to jedna z najbardziej klasycznych form rozrywki, którą górale oferują swoim Gościom. Dostępne niemal w każdej miejscowości, pozwalają spędzić czas w niesamowitej atmosferze stworzonej przez gospodarzy, którzy podróż saniami umilają góralską muzyką i regionalnymi przyśpiewkami. Często podróż kończy się ogniskiem z pieczonymi kiełbaskami i oscypkiem.

Snowtuping

Niebanalną formę zimowej rozrywki zapewnia turystom snowtuping. Jazda na dużym pontonie, odbywa się w wyznaczonym torze wypełnionym śniegiem. Nie mając żadnej możliwości sterowania, opona podskakuje i kręci się dowolnie, zapewniając tym samym wiele radości, śmiechu i doskonałej zabawy. Wielbiciele snowtupingu najlepsze tory do jazdy na oponach znajdą w dużych ośrodkach narciarskich m.in. Bukowinie Tatrzańskiej i Białce Tatrzańskiej.